Plátkové zlato - Důležité otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi volným plátkovým zlatem a transferovým zlatem? Jak poznáte pravé plátkové zlato? A kolik stojí pravé plátkové zlato? Zjistěte odpovědi na tyto a další zajímavé otázky o plátkovém zlatě.
Co je plátkové zlato?
Zlaté plátky jsou velmi tenké zlaté fólie vyrobené buď z ryzího zlata, nebo ze slitiny zlata s vysokým obsahem karátů. Na konci výroby dosahuje plátkové zlato tloušťky přibližně 125 nanometrů, což odpovídá 1/8000 milimetru. Zlatý plátek o této tloušťce se také nazývá jednoduché zlato.
Kromě jednoduchého zlata se plátkové zlato nabízí také jako dvojité nebo trojité zlato. Tím se dosáhne tloušťky 220 nm a 330 nm. Dvojité a trojité plátkové zlato se díky své zvýšené odolnosti nejčastěji používá k vnějšímu zlacení.
Co je transfer plátkového zlata?
Transferové zlato, známé také jako storm gold, peel-off gold a gold leaf transfer, je vhodné zejména pro zlacení hladkých povrchů. Při výrobě se plátkové zlato lisuje na hedvábný papír. Přenosové zlato lze poté pomocí hedvábného papíru umístit přímo na povrch, který má být pozlacen. Poté je třeba odstranit pouze hedvábný papír. Zlaté plátky na přenosovém papíře lze také pohodlně stříhat nůžkami na proužky nebo kousky.
Co je to sypké plátkové zlato?
Na rozdíl od transferového zlata se volné plátkové zlato na hedvábný papír nepřitiskne, ale pouze se vloží mezi hedvábný papír. To znamená, že plátkové zlato nelze umístit na místo prsty, ale musí se nejprve na zlacení nařezat a poté nanést na povrch pomocí štětce.
Jak poznáte plátkové zlato?
Zlaté listy na přímém světle září zlatožlutě. V protisvětle má zelenomodrý odstín.
Kromě samotného plátkového zlata je nyní k dispozici také imitace plátkového zlata z mědi. Ty jsou podstatně silnější než pravé plátkové zlato. Aby bylo možné vyloučit, že se jedná o napodobeninu, mělo by být plátkové zlato vždy zakoupeno přímo od výrobce plátkového zlata.
Jak vypadá plátkové zlato?
Tenké zlaté archy jsou obvykle nabízeny s brožurou ve formátu 80 x 80 mm. V závislosti na typu může mít plátkové zlato různé barvy. Běžně nabízené barvy plátkového zlata jsou například žlutá, bílá nebo citronová.
Výroba plátkového zlata
Jak se plátkové zlato vyrábí?
Když se podíváme na způsob výroby plátkového zlata, zjistíme, že má mnoho charakteristických rysů. Nejprve se roztaví a vytvaruje do správné podoby prut ryzího zlata o hmotnosti asi 850 gramů. Při tomto procesu se zlatá slitina zpracovává pomocí válečku v mnoha operacích na tloušťku pouhých několika milimetrů, až se z ní nakonec stane pás o délce přibližně 300 metrů. Nyní se ze zlaté stuhy vyrazí stejně velké kousky, které se naskládají do práškového papíru a vloží do knihy, aby zlaté vločky nezanechávaly zbytky. Nakonec se hromada několik hodin opracovává pružinovým kladivem rychlostí více než 300 úderů za minutu, dokud se čtvercové plochy nerozloží po papíře. Kus zlata, který byl na začátku ještě surový, se nyní může nazývat plátkové zlato.
Odkud se bere plátkové zlato?
Výroba plátkového zlata je stará 5000 let. Již tehdy se s tímto cenným kovem obchodovalo a používal se v Indii a ve starém Egyptě. V Evropě se řemeslo nakonec učilo a provozovalo v klášterech během středověku. Nakonec tento speciální úkol převzali zlatníci. Středofranské městečko Schwabach se tak stalo ústředním místem tohoto řemesla. Dnes se většina plátkového zlata vyrábí a prodává v továrnách.
Aplikace plátkového zlata
Co lze pozlatit plátkovým zlatem?
Zejména v umění se plátkové zlato používá ke zdobení předmětů, jako jsou rámy obrazů, sochy nebo dokonce knihy. Zlaté plátky se používají také v architektuře ke zlacení štuků a jednotlivých prvků budov. Zlaté plátky se používají také v gastronomii. Tam se používá k rafinaci potravin a nápojů.
Je plátkové zlato jedlé?
Při rafinaci pokrmů přirozeně vyvstává otázka, zda je plátkové zlato jedlé. Zlaté plátky 22karátové nebo 23karátové, které byly vyrobeny v souladu s potravinářskými směrnicemi, jsou bez obav poživatelné. Zlato má dokonce vlastní číslo přídatné látky: E175, která je rovněž klasifikována jako nezávadná.
Jak se pozlacuje plátkovým zlatem?
Kromě samotného plátkového zlata potřebujete ke zlacení předmětů také nástroje a pomůcky.
V prvním kroku se povrch, který má být pozlacen, očistí a natře kartáčem aplikačním prostředkem. K tomu je vhodný zejména systém Cologne Instacoll, který se skládá ze dvou částí: Samotný aplikační agent a aktivátor. Aplikační prostředek se na povrch nanáší postřikovačem nebo štětcem. Po jedné hodině prostředek zaschne a může se začít se zlacením. Zlatý plátek se pak nanáší další hodinu. Pokud proces zlacení trvá déle než jednu hodinu nebo pokud má proběhnout později, lze nanesené zlacení znovu aktivovat pomocí aktivátoru zlacení.
Zlaté plátky na přenosovém papíře se pak vystřihnou nůžkami a přitisknou jako obtisk.
Volné zlaté plátky se vyjmou z brožury zlatých plátků pomocí pozlacovačského nože a nařežou se na míru. V praxi se plátkové zlato řeže na zlaceném polštářku zlacícím nožem.
Pak potřebujete speciální štětec, který se nazývá pozlacovač. Ten se nyní elektrostaticky nabije tak, že se jednou přejede po čelní ploše. V posledním kroku se plátkové zlato nabere zlacovačem a položí na povrch.
Náklady na plátkové zlato
Kolik stojí plátkové zlato?
Cenu plátkového zlata lze odvodit od aktuální ceny zlata. V minulých letech se cena zlata pohybovala v průměru mezi 1400 a 1800 EUR za ryzí unci. To odpovídá hmotnosti 31,10 gramů. Ryzost plátkového zlata také hraje důležitou roli v nákladech. Čím vyšší je obsah ryzího zlata v plátkovém zlatě, tím vyšší je hodnota plátkového zlata. Cena plátkového zlata tedy vždy závisí na základní ceně zlata za unci ryzího zlata, karátu a požadovaném množství plátkového zlata.
Jak cenný je plátkové zlato?
Jak již bylo popsáno, hodnota zlata se skládá z různých faktorů. Kromě čisté materiální hodnoty zlata musí být v ceně zahrnuta také výroba plátkového zlata. Z tohoto důvodu je cena plátkového zlata vyšší než skutečná hodnota materiálu.
Kromě toho má plátkové zlato ještě jednu zvláštní vlastnost. Na rozdíl od jiných surovin, například stříbra, vydrží zlato ve svém stavu mnohem déle. Je to proto, že zlato neoxiduje. Pozlacené předměty se tak venku krásně lesknou po celá desetiletí!
Zajímavosti o plátkovém zlatě
Kdy bylo plátkové zlato poprvé použito?
Zlaté plátky a jejich řemeslo mají dlouhou historii. Jak již bylo uvedeno výše, první zlatníci v Indii vyráběli plátkové zlato již před 5000 lety. Lze tedy předpokládat, že zde byly poprvé zpracovány plátkové zlato. V Německu bylo plátkové zlato poprvé použito v 16. století. V té době se pozlacovačství provozovalo především v klášterech.
Kde bylo použito nejvíce plátkového zlata?
Většina plátkového zlata se používala a stále používá v umění a architektuře. Ve druhé z nich se nachází několik impozantních budov, které vynikají svými pozlacenými prvky.
V Soulu stojí například budova "63", jejíž vnější fasáda je celá pozlacená. Na mrakodrap o výšce 249 m a 60 patrech bylo použito celkem asi 5 kg zlata.
Zlatý list si však stále více užívá i gastronomie. Jedlé plátkové zlato se zde používá zejména k dekoraci a zušlechťování potravin a nápojů.
Zajímavosti o plátkovém zlatě
Je úžasné, když se blíže podíváte na rozměry plátkového zlata a porovnáte je se známými velikostmi. List o tloušťce přibližně 125 nanometrů je pouhým okem z boku stěží viditelný. Pro srovnání: vlas o tloušťce asi 0,5 mm je téměř 4000krát silnější než plátkové zlato.
Již v době kolem roku 1500 se plátkové zlato používalo k rafinaci nápojů. V té době se do zlatých plátků přidávala hlavně pálenka, včetně "Danziger Goldwasser". Tento bylinný likér je k dostání dodnes.
Samotný obsah zlata se měří v karátech. Čím je zlato čistší, tím má více karátů. Zlato může mít nejvýše 24 karátů, což odpovídá obsahu zlata 99,99 %. Jeden karát odpovídá obsahu zlata 4,167 %. Například plátkové zlato o hmotnosti 14 karátů tak obsahuje 58,5 % zlata.